مقالات آموزشی

ویژگی های چوب سونا خشک و روش های مراقبت از آن

ویژگی های چوب سونا و روش های نگهداری از آن

قبل از اینکه بخواهیم درباره چوب سونا خشک و راه‌های نگهداری از آن صحبت کنیم، برای درک بهتر این مطلب بهتر است شما درباره چوب ترموود اطالاعاتی هر چند ناچیز در اختیار داشته باشید. به همین منظور در مقاله ترمووود چیست ، درباره چوب ترمو و نحوه آن و … مفصل صحبت کردیم.

چوب ترمو یکی از آن مواردی هست که در ساخت چوب سونا خشک بسیار پرکاربرد است. در ادامه قصد داریم درباره انواع چوب سونا و راه‌های نگهداری از آن صحبت کنیم.

سونا خشک چیست؟

چوب-سونا

سونا از مکان‌های پراستفاده‌ای است که امروزه در استخرها، ویلاها و منازل مسکونی کاربرد دارد. البته استفاده از این فضا درگذشته در ایران چندان مرسوم نبوده است؛

اما اخیرا و با توجه به فوایدی که سونا خشک برای سلامت روان در پی دارد، به ‌عنوان یک فضای مفرح کاربردهای فراوانی پیدا کرده است. از آنجا که در فضای داخلی سونا پوشش کف و دیواره‌ها از چوب است، آنچه در ساخت سونا خشک اهمیت قابل‌ توجهی پیدا می‌‌کند، انتخاب چوب مناسب است. چوب باعث القای حسی پر انرژی و گرمابخش به افراد می‌‌شود و ماده‌ای است که به خاطر ساختاری که دارد، حرارت را بسیار کم منتقل می‌کند؛ به همین دلیل چوب متریال مناسبی برای ساخت سونا خشک به شمار می‌‌رود.

چه نوع چوبی برای سونا خشک مناسب است؟

چوب ترموود
از گذشته امروز چوب به ‌عنوان اصلی‌ترین ماده در سونا خشک به ‌کار رفته است. برای مقاومت چوب در برابر رطوبت تحقیقات زیادی انجام شده است و طبق آن تحقیقات امروزه از چوب‌های ترموود به‌عنوان یکی از به‌روزترین متریال‌های مورد استفاده در سونا خشک می‌باشد.

چوب‌های ترمو تنها چوب‌هایی هستند که ظاهر طبیعی خود را حفظ می‌کنند و همچنان به صورت یک چوب طبیعی در چشم بیننده باقی می‌مانند. فرایند ضد آب کردن چوب، مانع از انقباض و انبساط چوب ترموود در حین کار (یعنی چوب بعد از مدتی که استفاده شد از سایز طبیعی خودش کوچک‌تر نمی‌شود)، مانع جذب حشرات و موریانه‌ها شده و مقاومت بسیار بالایی در برابر رطوبت دارد.

چوب سونا خشک

به این دلیل که چوب سونا دائما در معرض رطوبت و بخار قرار دارد، می‌بایستی دارای مقاومت بالایی نیز باشد. رطوبت باعث پوسیدگی در هر نوع چوبی می‌‌شود و نفوذ حشرات و رشد قارچ در بافت چوب سونا خشک را به دنبال دارد. به همین دلیل در صورت عدم محافظت از چوب سونا توسط روغن چوب ، عمر آن نیز کاهش پیدا خواهد کرد. به همین منظور چوب سونا باید عایق‌ و روغن کاری شود تا در برابر رطوبت و بخار از مقاومت خوبی برخوردار باشد.

چوب‌های نرم اغلب برای ساخت سونا خشک مناسب هستند. از جمله آن‌ها می‌توان به چوب درختان سدر و زبان‌گنجشک نیز اشاره کرد. عایق‌کاری چوب نیز از اهمیت بالایی برخوردار است و به این منظور باید نهایت دقت را به خرج داد.

ویژگی های چوب مخصوص سونا خشک

فاقد صمغ و بهداشتی

سونا از جمله مکان‌هایی به شمار می‌رود که در آن رعایت بهداشت و برخورداری از استانداردهای لازم از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

به دلیل اینکه چوب ترمو، یکنواختی فوق العاده‌ای دارد و تمام آن یک رنگ و یک حالت است، رنگ قهوه‌ای تیره این محصول از طرفداران بسیاری برخوردار است و زیبایی خاصی را به محیط می‌بخشد. عدم استفاده از رنگ‌های شیمیایی، بدلیل آنکه مواد شیمیایی موجود در رنگ‌ها در اثر حرارت واکنش نشان داده و باعث ایجاد حساسیت می‌شود بسیار مهم است.

همان‌طور که گفته شد رنگ ترموود طبیعی بوده و در صورتی که از چوب ترمو مناسب استفاده شود، هیچ نیازی به رنگ‌آمیزی مجدد برای افزایش ماندگاری آن ندارد. در مواردی می‌توان از رنگ‌های پایه آب مخصوص ترمووود نیز استفاده کرد.

معرفی انواع چوب سونا

ثبات ابعاد و مقاومت

یکی از نکات بسیار جالب در مورد چوب سونا، بحث ثبات ابعاد آن است. پس از فرآیند آماده‌سازی ترمو، درصد رطوبت چوب به حدود ۴ تا ۶ درصد کاهش پیدا می‌کند و این به این معنی است که جذب رطوبت توسط چوب و نیز تبادل حرارت چوب با محیط پیرامونش بسیار کم خواهد بود.

در نتیجه چوب سونا حاصله دارای ابعاد ثابت بوده و احتمال ترک خوردن آن نیز از بین می‌رود. ویژگی عایق بودن الوارهای چوب ترمو این نتیجه را به دنبال خواهد داشت که به راحتی در مکان‌های مرطوب بدون وجود نگرانی از آسیب رساندن به بدن و پوست و ایجاد سوختگی در بخش‌های مختلف سونا خشک، از جمله ساخت سکوها، کف‌پوش، سقف و … مورد استفاده قرار گیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *