مقالات آموزشی

تاثیر نور خورشید بر وسایل چوبی

روش های محافظت از چوب

روش های محافظت از چوب در برابر اشعه UV

باید بدانید که مانند تمام وسایلی که از چوب ساخته شدند، مبلمان چوبی هم نیاز به مراقبت دارند و در فصل تابستان به علت نور و گرمای آفتاب به محافظت بیشتری نیز نسبت به فصل‌های دیگر نیاز دارد. در غیر اینصورت اشعه UV آسیب‌های بسیار زیادی به وسایل چوبی وارد خواهد کرد. نور خورشید می‌تواند، تاثیر منفی زیادی روی چوب بگذارد و باعث تغییر رنگ چوب و آسیب به جنس چوب شود و مهم‌ترین عوامل اصلی این آسیب‌ها، عواملی چون اشعه UVA، UVB، گرما و نور است.

برخی بر این باورند که، شیشه می‌تواند فیلتر بسیار خوبی برای نور خورشید باشد؛ اما در واقع امکان عبور 70% اشعه UV از شیشه وجود دارد و به منظور محافظت از وسایل چوبی در برابر آسیب‌های نور آفتاب، باید تدابیر دیگری اندیشید. در ادامه قصد داریم برای شما راه حل‌هایی ارائه دهیم، که بتوانید با این مشکل مقابله کنید.

رنگ چوب همل

استفاده از پرده

ساده‌ترین راه برای محافظت از وسایل چوبی در منازل در مقابل نور آفتاب، استفاده از پرده می‌باشد. اگر بیشتر زمان خود را بیرون از خانه سپری می‌کنید، پنجره را با پرده بپوشانید و برای این کار بهتر است، از پرده‌هایی استفاده کنید که جنس ضخیم‌تری دارند. این کار علاوه بر حفظ این وسایل، از گرم شدن فضای خانه در فصل تابستان جلوگیری می‌کند.

استفاده از برچسب عایق حرارتی پنجره

از دیگر پیشنهادهای ما به شما جهت محافظت از چوب در برابر اشعه UV برچسب عایق حرارتی پنجره می‌باشد که اگر از کیفیت بالایی برخوردار باشد، 99% از اشعه‌های مضر خورشید را فیلتر می‌کند. برچسب‌های جدید نسبت به مدل‌های قدیمی، دارای انعکاس بیشتری می‌باشند و شفاف‌تر هستند؛ به همین دلیل جذابیت بیشتری به ظاهر پنجره خواهند داد.

 این برچسب‌ها علاوه بر این که 99% اشعه ماورابنفش و 97% اشعه مادون قرمز را فیلتر می‌کند؛ اجازه عبور گرمای خورشید از پنجره را نیز می‌دهد. بدین ترتیب بدون هیچ آسیبی به مبلمان چوبی حس گرمای نور خورشید را در خانه به خوبی احساس خواهید کرد.

همل

لاک الکل

لاک الکل ماده‌ای برپایه حلّال بوده و دربردارنده رزینی است، که باعث حل شدن لایه لاک الکل در لایه قبلی می‌‌شود. این ماده سریع خشک شده و باعث به وجود آمدن لایه سختی به روی چوب می‌شود و محافظ خوبی برای سطوح چوبی است. استفاده از لاک الکل برای چوب‌هایی بافت درشت، مانند چوب بلوط و چوب‌های نرم مانند سدار، به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود.

تغییر موقعیت وسایل چوبی

 یکی از مهم‌ترین عوامل کلیدی محافظت در رابطه با وسایل و مبلمان چوبی، جایگاه آن در فضا می‌باشد. به عنوان مثال میز چوبی کنار پنجره در اثر تابش آفتاب بسیار آسیب پذیر می‌شود و بهتر است میز را در فاصله بیشتری نسبت به پنجره قرار دهید.

 تاثیر آفتاب روی رنگ چوب تیره، سریع‌تر از چوب روشن نشان داده می‌شود؛ پس بهتر است در خانه‌ای که آفتاب‌گیر است، از مبلمان رنگ روشن استفاده کنید و هر چند وقت یک بار چیدمان خانه را تغییر دهید. بعضی از چوب‌ها مانند افرا و چوب گیلاس در معرض نور خورشید تیره‌تر می‌شود و در مقابل چوب گردو روشن‌تر می‌شود.

چوب در برابر نور خورشید

پولیش و سیلر

پولیش، غالبا برای براق‌ کردن چوب به کاربرده می‌شود؛ اما این مواد برای سلامتی انسان ضرر دارد و با انتشار مواد شیمیایی، سیستم تنفسی و عصبی را دچار اختلال می‌‌کند. به همین دلیل بهتر است برای جلوگیری از مضرات آن، از مواد کاملا طبیعی و ارگانیک استفاده شود.

روغن زیتون و لیمو

یکی از راهکارهای ما برای محافظت، استفاده از روغن زیتون و لیمو می‌باشد. روغن زیتون و آبلیمو را به نسبت 3 به 2 ترکیب کرده و آن را یا داخل اسپری یا با دستمال مخصوص پولیش استفاده نمایید. با این ترکیب خوشبو، از چوب درمقابل رطوبت محافظت می‌شود. اما بهترین روش محافظت از چوب در برابر نور خورشید، استفاده از روغن چوب می‌باشد، همچنین روغن چوب در برابر عواملی مثل آب، رطوبت، موریانه‌ها و حشرات موزی نیز از وسایل چوبی محافظت می‌کند و مقاومت و طول عمر وسایل چوبی را افزایش می‌دهد.

روغن چوب همل به دلیل داشتن فرمولاسیون طبیعی، هیچ زیانی برای سلامتی انسان و محیط زیست نخواهد دارد.

روغن نارگیل

یکی دیگر از مواد طبیعی که می‌توان برای محافظت از وسایل چوب در مقابل رطوبت استفاده کرد روغن نارگیل می‌باشد. ابتدا سطح چوب را با دستمالی مرطوب تمیز کرده و در مرحله بعد مقداری روغن نارگیل روی آن بمالید. روغن نارگیل ظاهر چوب را تازه کرده و تا حدودی خاصیت آبگریزی به چوب می‌دهد و باعث می‌شود رنگ چوب جلوه‌ی بیشتری پیدا کند.

وسایل چوبی

روغن و سرکه

امروزه روغن و سرکه در هر آشپزخانه‌ای یافت می‌شوند. به نسبت 3 به 1 روغن و سرکه را باهم ترکیب کنید. این ترکیب از چوب در مقابل حشرات، فرسودگی و رطوبت محافظت می‌کند و خاصیت دیگر این است که ظاهر چوب را تازه و نو می‌کند. برای استفاده از این ترکیب بهتر است ابتدا سطح چوب را سنباده بکشید.

سخن آخر

در این مقاله، به شما راه و روش‌هایی که به کمک آن‌ها می‌‌توانید از چوب در برابر اشعه UV و رطوبت محافظت کنید را ‌بیان کردیم. فراموش نکنید که وسایل چوبی شما نیز، درست مانند دیگر وسایل مهم منزل، ارزشمند هستند و مراقبت از آن‌ها امری ضروری به حساب می‌آید و همل ایران برای حفظ این ماده ارزشمند طبیعی، از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *