مقالات آموزشی

دانستنی های اسباب بازی چوبی

دانستنی های اسباب بازی چوبی

امروزه طراحی اسباب بازی‌ها برای کودکان همانند تمام موارد دیگر پیشرفت چشم‌گیری کرده، به صورتی که یک فرد 30 ساله وقتی اسباب‌بازی‌های امروزی را ببیند قطعا متحیر خواهد شد. چرا که وقتی او اسباب بازی زمان کودکی خود را با حال حاضر قیاس می‌کند، زمین تا آسمان فرق می‌کند. این پیشرفت شامل حال تمام انواع آن شده، از جمله اسباب بازی چوبی که در تمام اشکال و انواع قابل تهیه می‌باشد. اسباب بازی‌های چوبی از چند جهت نسبت به سایر اسباب‌بازی‌ها برتری دارند که در ادامه این مقاله به چند مورد آن اشاره خواهیم کرد.

اسباب‌بازی چوبی از لحاظ ایمنی بسیار مناسب می‌باشد، زیرا کودکان هنگام بازی با آن‌ها ممکن است آن را پرتاب کنند یا داخل دهان خود کنند، از این رو اسباب بازی چوبی به دلیل اینکه از یک ماده طبیعی و بسیار مقاوم ساخته شده است، هم بسیار محکم هستند و هم برای سلامتی کودک زیانی ندارند.

دوام و طول عمر زیاد اسباب بازی چوبی

اسباب-بازی-چوبی

دوام بالای اسباب‌بازی‌های چوبی این امکان را فراهم می‌سازد تا از نسلی به نسل دیگر منتقل شود، تصور کنید کودک شما با اسباب‌بازی که پدر یا پدر بزرگ شما در زمان کودکی‌اش با آن بازی می‌کرده، مشغول بازی هست و این روند می‌تواند ادامه دار نیز باشد. به همین منظور در انتخاب چوب اسباب بازی باید به این مسئله توجه داشت که چوب آن باید چوبی باشد که بسیار مقاوم و با دوام باشد. به عنوان مثال چوب کونوس یا کندس برای گونه ای از درخت ازگیل می‌باشد که اگر از جای مناسبی از شاخه چوب را برداریم حتی با ضربه زدن به اجسام بسیار سختی چون فولاد نیز صدمه نمی‌بیند و نمی‌شکند.

بدین ترتیب خیال شما از بابت اینکه کودک شما هر لحظه ممکن است مانند دیگر اسباب بازی هایی که داشته، آن را خراب کند یا بشکند نیز راحت می‌باشد. از دیگر انواع چوب مناسب برای اسباب بازی چوبی می‌توان به چوب کاج، توسکا، گردو، نوئل، گلابی، زبان گنجشک و… اشاره کرد.

به طور کلی اسباب بازی‌هایی که از جنس چوب هستند ایمن می‌باشند. زمانی‌که کودکان با اسباب بازی‌های چوبی مشغول بازی هستند، لازم نیست که نگران امنیت و سلامت آن‌ها باشید. اسباب بازی‌های چوبی ذاتا ایمن ساخته می‌شوند مگر اینکه از چوب های نامرغوب و سمی برای ساخت استفاده شود که بسیار کم اتفاق می‌افتد. محققان ثابت کردند که چوب خاصیت آنتی باکتریال دارد به همین جهت استفاده از اسباب بازی های چوبی نیاز به تمیز کردن مداوم ندارد و اغلب پاکیزه و بهداشتی باقی خواهند ماند.

اسباب بازی‌های چوبی به راحتی نمی‌شکنند؛ به این معنی که جای هیچ نگرانی نیست که کودک شما در معرض لبه‌های تیز با قطعات کوچک اسباب بازی‌های شکسته که از آن جدا می شود قرار نمی‌گیرند. اسباب بازی‌های چوبی به طور کلی ترکیبات شیمیایی ندارند و از مواد طبیعی ساخته می‌شوند. به صورتی که با جویدن و مکیدن آن توسط کودک مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد.

به این ترتیب هیچ نگرانی در مورد این اسباب بازی‌ها از جهت آلوده بودن با مواد شیمیایی وجود نخواهد داشت. البته نوع رنگ نهایی که بر روی اسباب بازی زده می شود هم باید مورد توجه قرار گیرد که از گروه رنگ های شیمیایی و مضر نباشد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره انواع روغن چوب پیشنهاد می‌کنیم مقاله معرفی انواع روغن چوب را مطالع فرمایید.

رنگ اسباب بازی چوبی

اسباب-بازی-چوبی

رنگ مخصوص یا مناسب اسباب بازی چوبی یکی از مهم‌ترین مواردی است که به عنوان یک تولید کننده یا خریدار باید به آن توجه داشته باشید. استفاده از هر نوع رنگی مناسب هر سازه چوبی، به خصوص اسباب بازی چوبی نیست.

رنگ اسباب بازی چوبی به عنوان پوشش پایانی آن می‌تواند از بروز بسیاری خطرات و آلودگی‌های احتمالی که ممکن است برای کودکان پیش آید جلوگیری کند. رنگ مناسب از مخاطراتی که چوب طبیعی فراوری شده ممکن است ایجاد کنند، جلوگیری می‌کند. پوشش های قابل شستشو و آنتی باکتریال و خوراکی شرکت همل که در دسترس عموم قرار دارد و هزینه اجرای آن‌ها هم با هزینه اجرای رنگ‌های فوری و روغنی برابری می‌کند.

به این موضوع توجه داشته باشید که رنگ‌های فوری (سیلر، کیلر، تمام پلی استر و نیم پلی استر …)، رنگ‌های روغنی و رنگ‌های پلی اورتان به هیچ وجه انتخاب مناسبی برای پوش اسباب بازی چوبی نیست!

استفاده از رنگ مناسب برای اسباب بازی های چوبی به اندازه‌ای اهمیت دارد که استانداردهای زیادی برای رنگ‌های چوب در نظر گرفته شده است. استانداردی مانند Euro Kids که مولفه مشترک بیشتر روغن چوب همل می‌باشد.

با استفاده از این روغن‌ها برای اسباب بازی چوبی، اگر فرزند شما اسباب بازی چوبی را کثیف کند، به راحتی می‌توانید آن را تمیز کنید و دوباره برای فعالیت و یادگیری از آن استفاده کنید.

سازگاری اسباب بازی های چوبی با محیط زیست

اسباب بازی‌های چوبی برخلاف اسباب بازی‌های پلاستیکی با محیط زیست بسیار سازگار هستند و بازیافت آن‌ها هیچ مشکلی برای طبیعت و اکو سیستم به وجود نمی‌آورد.

به این دلیل که عموما از مواد ارگانیک ساخته می‌شوند. با خرید این نوع اسباب بازی برای کودک خود، می ‌وانید نقش کوچکی در حفظ محیط زیست ایفا کنید. از آنجایی که اکثر اسباب بازی‌های چوبی پتانسیل این را دارند که دست دوم خریداری، و به راحتی نو شوند، خرید آنها زمین را سالم‌تر نگه خواهد داشت.

اسباب-بازی-چوبی

صدای زیاد و آزار دهنده ندارند

اسباب بازی‌های از جنس چوب صدایی ندارند. آن‌ها نه تنها برای خانه‌ها آلودگی شیمیایی ایجاد نمی‌کنند بلکه آلودگی صوتی هم ندارند. صداهای آزار دهنده‌ای که معمولا اکثر اسباب بازی‌ها تولید می‌کنند، اسباب بازی‌های چوبی ندارند.

همچنین شما می‌توانید زمانی‌که فرزندتان مشغول بازی با اسباب بازی چوبی و یادگیری هست، با آنها ارتباط برقرار کنید و از دیدن آن ها لذت ببرید. نبود سر و صداهای مزاحم هنگام استفاده از اسباب بازی‌های چوبی سبب می‌شود که حواس بچه ها پرت نشود، همچنین والدین هم آرامش‌شان حفظ می‌شود.

هنگامی که بچه ها به خواب فرو می‌روند این اسباب بازی ها هم به خواب می‌روند و آرام می‌شوند. البته همیشه صدای برخورد دو قطعه چوب به گوش همه ما آشنا بوده؛ که گاهی می‌تواند برای ما آزار دهنده باشد.

تقویت هوش و قدرت حل مسئله کودکاننگهداری از اسباب بازی چوبیاسباب بازی‌های چوبی به حل مسئله در کودکان کمک می‌کنند. اسباب بازی چوبی در وهله اول به کودکان کمک می‌کند تا از نظر بصری عملیات جمع و تفریق را انجام دهند.

از اسباب بازی‌های چوبی می توان برای استفاده همزمان از قوای مختلف که در یک زمان چند نیرو را درگیر می‌کنند استفاده کرد. این ویژگی برای حل مشکلات یادگیری کودکان و برای حل مسئله‌های ریاضی و علمی در آینده به او کمک خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *