مقالات آموزشی

ترموود چیست؟ روش های نگهداری و کاربرد چوب ترمو

چوب ترموود

قبل از اینکه بخواهیم روش‌های مراقبت از ترموود را توضیح دهیم، توضیحات مختصری در رابطه با اینکه ترموود چیست و چگونه درست می‌شود خواهیم داد، سپس به راه‌های محافظت از ترموود و کاربردهای آن خواهیم پرداخت.

ترموود چیست؟

چوب ترموود

در واقع ترموود از نوعی چوب از درختان متعدد ساخته می‌شود‎ که طی یک سری فرآیند حرارت دهی و تیمار کردن در مقابل اشعه آفتاب، شرایط جوی، نفوذ حشرات موزی، ، رطوبت و فرسایش و همچنین باران‌های اسیدی مقاوم می‌شود.

علاوه بر موارد بالا، در رنگ و شکل ثبات بی‌نظیری دارد به طوری که سالیان سال زیبایی خود را حفظ می‌کند.

به طور کلی برای تولید آن از جنس چوب زبان گنجشک (ASH) و چوب گونه کاج (PINE) استفاده می‌شود.

ترمووود را به عنوان محصولی از کشور فنلاند می‌شناسند، اما قابل ذکر است این محصول در کانادا و آلمان نیز به صورت گسترده تولید می‌شود.

ترموود به دلیل مقاومت بالایی که دارد، در نمای خارجی ساختمان‌ها و همچنین دکوراسیون داخلی استفاده می‌شود. از خواص ذاتی چوب می‌توان به ناپایدار بودن آن اشاره کرد. به همین منظور با گذر زمان دچار پوسیدگی می‌شود. برای برطرف نمودن این مساله از پروسه‌ای بنام حرارت کمک گرفته می‌شود. زمانیکه چوب در معرض حرارت قرار بگیرد، اصطلاحی همچون ترمووود شکل می‌گیرد.

از ترمو وود برای دکوراسیون داخلی (Interior) و نمای ساختمان (Exterior) استفاده می‌شود، ترموود دارای زیبایی و جذابیت منحصر به فردی می‌باشد. به عنوان مثال برای محصولات فضای داخلی یا همان نمای داخلی ساختمان می‌توان از چوب ترمو استفاده کرد. لازم به ذکر است در صورت استفاده از روغن چوب برای ترمو، رطوبت هیچ گونه تغییری بر روی چوب ترمو ایجاد نمی‌کند، به همین دلیل از چوب ترموود در سونا استفاده می‌کنند.

چوب ترمو قابل رنگ آمیزی است و رنگ قهوه‌ای و طلایی بیشترین خواهان و طرفدار را دارد. ترموود برای مصارفی چون ساخت زیرساز تابلوهای تبلیغاتی، نما، کف و سونا بیشترین کاربرد را دارد.

یکی از مهمترین مزایای چوب ترمو وود نسبت به سایر انواع چوب‌های فرآوری نشده این است که بسیار پایدار است. گرمای شدیدی که در طول فرآیند آماده سازی استفاده می‌شود، چوب را تا عمق هسته آن خشک می‌کند. این کار تمام رطوبت و رزین را از چوب حذف می‌کند. هنگامی که ترموود در محل نصب می‌شود، به اندازه چوب‌های فرآوری نشده متورم، ترک یا منقبض نمی‌شود. همچنین شیره از خود ترشح نمی‌کند، حتی در دماهای بسیار بالا. این پایداری چوب، مزیت بسیار مهمی برای افرادی است که از الوارهای عملیات حرارتی شده استفاده می‌کنند، که می‌توان به طراحانی که به دنبال خطوط مستقیم طولانی هستند اشاره کرد.

شرایط و نحوه نگهداری از ترموود

چوب ترمو

اطلاع از روش نگهداری صحیح از چوب ترموود (Thermowood) که به صورت اصولی باشد، می‌تواند باعث افزایش عمر ترمووود شود و در حفظ و تداوم ظاهر چوب ترمو نقش موثری را ایفا می‌کند.

به دلیل اینکه چوب ترموود از چوب طبیعی تولید می‌شود، به طور حتم باید به نکات و روش‌های نگهداری آن دقت داشت. در این مقاله قصد داریم به روش‌های محافظت و نگهداری از ترمووود اشاره کنیم و هر کدام را توضیح دهیم.

این اقدامات بسیار آسان و کم هزینه بوده و باعث می‌شود که چوب ترمو که امروزه یکی از پرکاربردترین و زیباترین متریال‌ها به شمار می‌رود، برای سال‌ها ظاهر اولیه خود را حفظ نموده و از آن لذت ببرید.

نگهداری چوب ترمووود بعد از نصب

نگهداری چوب ترموود پس از نصب شرایط و روش‌های خاص خود را دارد که باید حتما رعایت شود؛ چوب ترمووود نصب شده در فضاهای خارجی مانند دکوراسیون خارجی ساختمان‌ها، نمای‌های خارجی، درب، پنجرهای بیرونی و یا پله‌های ورودی ساختمان و… حتما باید از لاک‌های محافظ مخصوص چوب ترمووود و همچنین رنگ ترموود که باعث محافظت از چوب در برابر اشعه ماوراء بنفش می‌شود استفاده کرد.

همچنین به این نکته توجه داشته باشید، ترموودی که رنگ شده است را هر چند سال یک‌بار نیازمند تجدید رنگ دارد، همچنین تعداد سال بستگی به نوع کیفیت و برند رنگ متفاوت است.

چوب ترمووود را هرگز نباید در داخل خاک با رطوبت زیاد قرار داد، زیرا باعث پوسیدگی و فرسودگی چوب می‌شود، برای نصب ترمووود نکات و ضوابط استاندارد نصب مقرر شده است که بیشتر نصاب‌های ترمووود آن‌ها را مدنظر دارند به طوری که حتما باید این استانداردها در هنگام نصب گام به گام رعایت شود.

ترموود چیست؟

همچنین مطمئن شوید که گردش هوا در جلو و یا پشت ترمووود نصب شده جریان نداشته باشد و هنگام خرید چوب ترمووود باید ضخامت آن را متناسب با مکانی که می‌خواهیم در آنجا استفاده کنیم، انتخاب کنیم. به عنوان مثال از ترموود 16 متری کاج نمی‌توان در کف استفاده کرد.

استفاده از  اگزوتیک اویل  برای مراقبت از کفپوش های ترمو وود

اگزوتیک اویل مخصوص فضای خارجی را به جرات می‌توان یکی از قوی‌ترین روغن‌های چوب برای استفاده در فضای خارج از ساختمان دانست. اگزوتیک اویل برای استفاده بر روی چوب‌های مختلف نمای خارجی، ترموود، درب‌های بیرونی ساختمان، پرگولا، کرکره های چوبی، فلاور باکس، آلاچیق، مبلمان باغی، حاشیه بام و زیر سقفی و … مناسب است.

 استفاده از اگزوتیک اویل برای مراقبت از سطح چوب ترمو، باعث افزایش طول عمر کف‌پوش چوبی و بهبود کیفیت استفاده از تراس‌هایی از جنس چوب می‌شود. پوشش ترموود به دلیل تابش اشعه UV خورشید به مرور زمان به رنگ خاکستری تبدیل می‌شود ولی با استفاده از روغن با رنگ‌دانه‌های قهوه‌ای می‌توانید، رنگ قهوه‌ای چوب را حفظ کنید.

مراقبت از چوب ترموود در برابر قارچ و جلبک

به دلیل فرآیند حرارتی چوب ترمو (که باعث تجزیه همی سلولز می‌شود)، این تخته‌ها حاوی مواد مغذی مناسب برای رشد و تکثیر قارچ‌ها و جلبکها نیستند. معمولا در مناطقی با آب ‌و هوای مرطوب، احتمال رشد قارچ و جلبک روی چوب وجود دارد.

این گیاهان برای رشد خود از مواد مغذی که در چوب وجود دارد تغذیه می‌کنند و به بافت چوب آسیب می‌زنند. بنابراین در صورت مشاهده قارچ روی این نوع چوب‌ها، به سرعت

آن را از سطح چوب پاک نمایید و پس از تمیز کردن چوب از رنگ ‌و روغن چوب پوشش ‌دهنده و محافظت ‌کننده استفاده کنید. یکی از روشهای نگهداری و مراقبت از ترموود، استفاده از لکه بر چوب است که به منظور پاک کردن و محافظت از چوب از آن استفاده می‌شود.

نگهداری از ترموود در برابر ترک خوردگی

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، رطوبت عامل اصلی ترک خوردگی در چوب ترموود است. با بیشتر شدن رطوبت داخل الوارها، ابعاد سلول‌های چوب تغییر می‌کند. درنتیجه چوب به اصطلاح باد می‌کند و پس از خشک شدن، ابعاد آن به اندازه اولیه خود باز می‌گردد.

 

ترموود

این تغییرات باعث ترک خوردگی الوارها می‌شوند. برای نگهداری هر چه بیشتر از چوب ترموود در برابر ترک خوردگی، باید الوارها را با پوشش‌های مناسب رنگ یا روغن چوب مقاوم سازی کنیم.

اما از ترموود در چه مکان‌هایی می‌توان استفاده کرد؟

استفاده از ترمو در پشت‌بام و روف گاردن

از چوب ترمووود برای ساخت روف گاردن یا باغ‌های کوچک در پشت‌بام یا فضاهای داخلی استفاده می‌شود. برای تکمیل نمودن زیبایی این چوب‌ها، گیاهانی در نشیمن یا نمای داخلی ساختمان به کار می‌رود. همچنین می‌توان چوب ترمو را به دلیل مقاومت بالا در برابر پوسیدگی به صورت جعبه‌ای درآورد، سپس گیاهان مورد علاقه خود را در آن‌ها پرورش داد.

آلاچیق های ترموود

آلاچیق‌های ترمووود زیبایی خاص و منحصر به فردی دارند و حس خوبی را به افراد القا می‌کنند. از طرفی دیگر چوب ترمو به علت حرارت بالایی که در ساخت خود می‌بیند، بسیار مقاوم است و سازگار با هر شرایط آب و هوایی می‌باشد و در صورت نگهداری صحیح از آن، کوچکترین مسئله‌ای برای آنها به وجود نمی‌آید.

آلاچیق-ترموود

پس برای استفاده ار آلاچیق ترموود در تمام مناطق با هر نوع آب و هوایی (بسیار گرم، سرد و مرطوب) هیچ جای نگرانی وجود ندارد زیرا الاچیق‌های ترمووود با هر شرایطی هم‌خوانی دارند  بدون اینکه کوچکترین ایرادی برای آنها پیش بیاید.

از جمله مزیت‌های چوب ترموو تنوع در طرح و رنگ آن است که افراد متناسب با سلیقه شخصی خود می‌توانند آن را انتخاب کنند.

استفاده از ترموود در نمای ساختمان

با توجه گسترده معماران به طراحی نمای مدرن،کاربرد ترموود در طراحی نمای ساختمان بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته است. بازگشت دوباره چوب به معماری و استفاده آن در طراحی معماری باعث زیبایی دوچندان بیشتر فضاهای داخلی و خارجی ساختمان شده است.

چوب جلوه‌ای طبیعی به ساختمان می‌بخشد و زیبایی بصری آن، بیننده را مجذوب می‌کند. با توجه به استفاده فراوان از مصالح نوین و غیر طبیعی، استفاده از چوب در طراحی نمای ساختمان می‌تواند طراحی را با طبیعت ادغام کند. استفاده از چوب در نمای ساختمان‌ها در گذشته بیشتر مرسوم بود.

اما در حال حاضر استفاده از مصالح جدید در عصر مدرن، جایگزین چوب شده است، ولی با این حال چوب همچنان از اهمیت ویژه‌ای در بخش فنی و مهندسی برخوردار است و رقیب جدی برای مصالح دیگر به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *