مقالات آموزشی

انواع چوب مبلمان و مقایسه آنها با یکدیگر

انواع-چوب مبلمان چوبی

از گذشته تا به امروز استفاده از چوب برای مبلمان و دکوراسیون منازل بسیار رایج بوده و رو به افزایش نیز هست. اما هنگام خرید مبلمان چوبی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

زیرا مبلمان منازل جزو ملزوماتی هستند که باید با وسواس خاصی خریداری شوند، چرا که علاوه بر زیبایی و راحتی باید مقاومت بالایی هم داشته باشند، به این خاطر که قرار است برای مدت زمان طولانی از آنها استفاده شود و نسبت به سایر وسایل منزل، می‌توان گفت از مبلمان چوبی استفاده بیشتری می‌شود بنابراین کیفیت، نوع چوب مبل و ساخت آن از اهمیت بالایی برخوردارند و باید جزو اولیت‌های مبنای خرید ما قرار گیرند.

انواع چوب مبل 

قبل از اینکه در مورد کیفیت چوب صحبت کنیم، ابتدا به بررسی انواع چوب که برای ساخت مبلمان راحتی استفاده می‌شود می‌پردازیم. برای مبلمان چوبی از دو نوع چوب استفاده می‌شود:

  • چوب جامد، که شامل دو نوع چوب سخت و چوب نرم است.
  • چوب تولید شده، که یک ماده مهندسی است که اغلب ترکیبی از چوب واقعی و مواد مصنوعی است.

بهترین گزینه انتخاب مبلمان، مبلی است که از چوب جامد ساخته شده است. حال این سوال پیش می‌آید که چوب‌های سخت کارآمدتر هستند یا چوب‌های نرم؟

چگالی چوب سخت بیشتر از چوب نرم است. انواع چوبی که بیشتر در مبلمان چوبی با کیفیت بالا استفاده می‌شوند، از خانواده چوب‌های سخت هستند.

چوب راش

چوب-راش

یکی  از چوب‌های مصرفی در صنعت مبلمان، چوب راش است. چوب راش در دو نوع ایرانی و گرجستانی قابل تهیه است که چوب راش گرجستانی از کیفیت بهتری نسبت به چوب راش ایرانی برخوردار است.

این نوع چوب نیز دارای استحکام بالا و دوام بیشتری است، به همین دلیل در صنعت مبلمان بیشتر مورد استفاده قرار گیرد. این نوع چوب نیز دارای بافتی ریز مثل چوب گردو است که به دوام چوب مبل کمک زیادی می‌کند. اما به این مسئله باید توجه داشت که این نوع چوب اگر مدت طولانی در مقابل نور خورشید قرار بگیرد باعث ترک خوردن سطح آن می‌شود.

از چوب راش نیز در مبلمان استیل و کلاسیک استفاده می‌کنند، همچنین می‌توان به عنوان روکش از آن استفاده قرار کرد. این نوع چوب نیز در صنعت معرق کاری، خراطی و… استفاده می‌شود.

چوب افرا

چوب-افرا

گونه ای دیگر از چوب‌های مصرفی در صنعت مبلمان چوبی، چوب افرا است که به وفور در خاک‌های اسیدی شمال کشور یافت می‌شود. از قابلیت چوب افرا می‌توان به سنگین و سخت و بودن آن اشاره کرد. این نوع چوب در صنعت کفپوش و روکش سازی و خراطی قابل استفاده است. این نکته را فراموش نکنید که هر چقدر هم جنس چوب خوب باشد، اگر در فواصل زمانی معین از روغن چوب فضای داخلی ، برای اعمال زیبایی بیشتر و افزایش مقاومت آنها، روغن کاری نشوند باعث ترک خوردگی و یا تغییر رنگ آنها می‌شود.

یکی از خصوصیات مهم چوب افرا تحمل بالای آن در برابر رنگ‌­زدگی است. رنگ اصلی چوب افرا سفید با سایه­‌هایی متمایل به رنگ قرمز است. اما رنگ‌­های دیگر، مخصوصا رنگ­‌های تیره به خوبی روی این چوب می­‌نشینند.

این خصوصیت چوب افرا باعث می‌­شود که با زدن رنگ‌­های تیره به این چوب، ظاهر آن را شبیه چوب­‌های با قیمت بالاتر، مانند چوب گیلاس یا ماهون در بیاورند. با وجود این ویژگی، عجیب نیست که افرا یکی از بهترین نوع چوب قابل استفاده برای مبلمان کلاسیک باشد. علاوه بر این، قیمت چوب افرا معقول و خرید آن مقرون به ­صرفه است.

این چوب ظاهر بسیار زیبایی دارد و باعث می­‌شود فضای خانه شما شیک و گرم به نظر برسد. علاوه بر ظاهر زیبا، چوب افرا قدرت و دوام زیادی نیز دارد. اگر مبلمان یا کابینت­ شما از چوب افرای خالص ساخته شده باشد، حداقل تا ده سال برای شما ماندگاری دارد. ضخامت و محکمی چوب افرا از چوب صنوبر بیشتر است، در نتیجه این چوب در برابر تغییر دما و رطوبت مقاومت بیشتری دارد. علاوه بر این پس از پرداخت، سطح آن براق‌­تر و صاف‌­تر از چوب صنوبر به نظر می‌­رسد. با توجه به نقات قوت چوب افرا، می‌توان گفت که یکی از انواع بهترین چوب موجود در بازار است.

چوب گردو

چوب-گردو

چوب گردو با خواص ظاهری و باطنی زیادی که دارد، باعث شده تا این چوب در صنعت مبلمان نیز مورد استفاده قرار گیرد. صنعت مبل سازی در چند سال اخیر دچار تحولات عظیمی شده است و باعث طراحی و تولید مبل‌های مختلف با طراحی‌های بسیار زیبا، متنوع و گوناگون شده است. در تولید و ساخت مبل استیل از چوب بیشتری استفاده می‌شود، به همین دلیل هزینه تمام شده مبل استیل به نسبت مبل‌های راحتی و سایر مبل‌ها بیشتر می‌باشد.

از این رو بهتر است در انتخاب مبل خود دقت بسیاری داشته باشید که چوب استفاده شده در مبل مورد نظرتان از چه نوع چوبی می‌باشد. یکی از خصوصیات مهمی که چوب گردو دارد، مقاومت بالای این چوب می‌باشد. مبلی که از چوب گردو ساخته می‌شود، از لحاظ کیفیت و طول عمر نسبت به سایر انواع چوب مبل برتری دارد.

مقاومت چوب گردو در برابر ضربه، فشار و همچنین رطوبت، از سایر انواع چوب بیشتر می‌باشد و همین ویژگی موجب می‌شود تا مبل ساخته شده از چوب گردو دارای ارزش زیاد و قاعدتا از قیمت بالاتری به نسبت دیگر مبل‌ها برخوردار باشد. از دیگر خصوصیات قابل توجه در مبمان ساخته شده از چوب گردو می‌توان به سالم ماندن چوب گردو در گذر زمان اشاره کرد. پس از خشک شدن چوب گردو، دیگر دچار ترک خوردگی نمی‌شود و مبلمانی که از این چوب ساخته شده باشد نیز از به وجود آمدن ترک خوردگی در چوب در امان است. برای تولید و ساخت مبل استیل و یا کلاسیک از چوب گردو و راش استفاده می‌کنند. این سبک از مبلمان دارای ریزه کاری، منبت کاری و همچنین کنده کاری‌های ظریفی است که به دلیل مقاومت بالای چوب گردو، بهترین گزینه برای انجام چنین کارهای هنری می‌باشد.

همچنین از چوب گردو برای ساخت ظروف چوبی آشپزخانه نیز استفاده می‌شود و پس از اتمام فرآیند ساخت، از روغن ظروف چوبی به منظور ضد آب کردن چوب ظروف نیز استفاده می‌کنند.

چوب روسی

چوب-روسی

از مهمترین ویژگی‌های چوب روسی، استحکام این چوب است. مبلی که کلاف آن از چوب روسی ساخته شده باشد، به دلیل استحکام بالایی که این چوب دارد، باعث افزایش طول عمر مبلمان می‌گردد و می‌توان برای مدت زمان زیادی از مبل بدون داشتن نگرانی از بابت افت کیفیت و خراب شدن چوب آن، از آن استفاده نمود.

یکی از دلایلی که از چوب روسی در صنعت مبلمان سازی استفاده می‌کنند، میزان بسیار کم ترک خوردگی آن بعد از خشک شدن می‌باشد. طبیعت بعضی از چوب‌ها به این صورت است که بعد از خشک شدن دچار ترک خوردگی در نواحی مختلف خود می‌شوند. اما چوب روسی نسبت به سایر چوب‌ها بعد از خشک شدن، دچار ترک خوردگی بسیار کمی می‌شود که مقدار آن بسیار جزئی است. جنس چوب روسی به صورتی است که سمباده زدن آن بسیار آسان می‌باشد که موجب محبوبیت آن در بین نجاران و مبل سازان شده است.

چوب توسکا

چوب-مبل-توسکا

چوب توسکا حاصل الوارهای یک درختچه کم ارتفاع و تیره می‌باشد. البته این را هم بگوییم که اگر شرایط آب و هوایی و همچنین مرغوبیت خاک محل کاشت آن خوب باشد، ارتفاع این درخت به ۲۱ متر هم خواهد رسید.

شایان ذکر است که چوب درخت توسکا دارای رنگ‌پذیری بسیار مناسب، شکاف خوری و ابزار خوری ایده آل بوده و این امر باعث شده این چوب یکی محبوب‌ترین و مناسب‌ترین انواع چوب مبل در صنعت مبلمان بشمار رود. نا گفته نماند که علاوه بر مزایای بیان شده، درخت توسکا دارای ویژگی‌های مثبت دیگری همچون؛ داشتن چوبی با درون مشخصی مناسب، دارا بودن دایره‌های سالانه نسبتا پهن و مشخص، داشتن موج‌هایی در مقاطع عرضی، داشتن پره‌هایی در مقطع شعاعی و داشتن دوک‌های ظریف و ریز در مقطع مماسی نیز می‌باشد.

برای اعمال جلای بیشتر به وسایل چوبی می‌توان از انواع روغن جلا دهنده چوب استفاده کرد.

بافت چوب توسکا نرم و نیمه سنگین تا سبک است. رنگ این نوع چوب کرم مایل به قرمز است. اما اگر در فصل پاییز بریده شود رنگ آن متمایل به سفید بوده، اما کمی بعد از برش و قرار گرفتن در مجاورت هوا رنگ آن متمایل به قرمز می‌شود، که در آخر رنگ آن، به رنگ صورتی روشن نمایان می‌شود.

کارخانه همل انواع محصولات رنگ و روغن چوب را با به کارگیری جدیدترین و پیشرفته‌ترین متد روز دنیا، برای نگهداری هر چه بیشتر این ماده طبیعی و ارزشمند تولید و عرضه می‌کند.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *