مقالات آموزشی

انواع روغن جلا دهنده چوب و نحوه استفاده آنها

حارجی-جلادهنده

پیش از آن‌که توضیح دهیم روغن جلا دهنده چوب چیست، در مقاله معرفی انواع روغن چوب اشاره کردیم هر کدام از روغن‌ها چه کاربردی دارند. در واقع باید گفت جلادهنده چوب نوعی روغن چوب است که برای اعمال جلای بیشتر به چوب از آن استفاده می‌شود.

روغن جلا دهنده چوب چیست؟

روغن جلا مایعی به رنگ قهوه‌ای روشن و متمایل به قرمز است، که به عنوان رنگ نهایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این مایع به همراه سیلر و کیلر، الکل و لاک و یا به تنهایی برای پوشش سطوح چوبی به عنوان براق کننده مورد استفاده قرار می‌گیرد. این رنگ معمولا پس از ۳۰ دقیقه خشک می‌شود. درواقع اسم روغن براق کننده چوب همان روغن جلا است.

روغن جلادهنده مقاومت زیادی در برابر رطوبت، آب و حرارت ندارد. عموما از روغن جلا به صورت ترکیبی با رنگ روغن استفاده می‌کنند، این عمل باعث براق شدن و جلای سطوح چوبی می‌شود.

از روغن جلا در لوازم تزئینی، درب‌های داخلی، دکوراسیون داخلی و قسمت‌های خارجی ساختمان که در معرض رطوبت نیستند، استفاده می‌شود. برای اعمال این رنگ باید از پیستوله یا قلم مو استفاده کرد.

معمولا در روغن جلا چوب (وارنیش چوب) از مواد خشک کننده استفاده می‌کنند که باعث زودتر خشک شدن روغن جلا می‌شود.

انواع براق کننده چوب

جلا دهنده چوب

جلا دهنده برای فضاهای داخلی

استفاده از جلادهنده چوب فضای داخلی بر روی سطوح چوبی باعث زیباتر شدن و محافظت بیشتر از آن می‌شود و از چوب در برابر عوامل خارجی محافظت می‌کند، همچنین از لک شدن چوب جلوگیری می‌کند و تمیز کردن را آسان‌تر می‌سازد.

جلادهنده چوب مخصوص فضای داخلی در بسیاری از زمینه‌ها مانند مبلمان چوبی، سقف چوبی داخلی و … استفاده می‌شود. شما می‌توانید با استفاده از رنگ چوب فضای داخلی و جلادهنده‌های همل به وسایل چوبی خانه و یا محل کار ظاهری زیباتر و دلنشین ببخشید. استفاده از براق کننده چوب فضای درونی بر روی پانل‌ها، سقف‌های چوبی و چوب‌های داخلی باعث افزایش طول عمر و حفظ ظاهر طبیعی آنها می‌شود.

برای آشکار ساختن زیبایی بافت چوب و محافظت از آن در برابر خط و خش استفاده از جلادهنده، امری ضروری است.

نحوه استفاده از جلا دهنده فضای داخلی

ابتدا هرگونه کثیفی، روغن و گرد و غبار چوب را از روی سطح پاک کنید. سپس روغن جلا را به مقدار نیاز، روی سطح چوب ریخته و با یک دستمال آن‌را پخش کنید، به صورتی که تمام سطح چوب را پوشش دهد، سپس با استفاده از یک دستمال خشک دیگر مقدار اضافی آن‌را از روی سطح چوب پاک کرده و زمان دهید تا خشک شود.

استفاده برای سطوح چوبی جدید

– سطح را با سمباده شماره ۸۰ الی ۱۲۰ سنباده بزنید.

– گرد و غبار ایجاد شده را کاملا تمیز کنید.

استفاده برای سطوح چوبی بدون پوشش قدیمی

سطحی که در مجاورت عوامل طبیعی (باد، باران، نور خورشید) بوده را با کاغذ سنباده ۸۰ الی ۱۲۰ سنباده بزنید یا سطح چوب را با استفاده از لکه بر چوب بازیابی و ترمیم کنید.

استفاده برای سطوح چوبی پوشش داده شده

– محصول را مستقیما روی سطوح از قبل پوشش داده شده اعمال نکنید.

– رنگ یا لاک قدیمی را با دستگاه سنباده کاملا از روی سطح پاک کنید.

– گرد و غبار ایجاد شده را کاملا تمیز کنید.

طریقه استفاده از روغن جلا چوب | فیلم

در ویدئوی زیر استفاده از روغن جلادهنده چوب را نیز به شما آموزش می‌دهیم. شما می‌توانید پس از دیدن این ویدیو وسایل چوبی خود را در منزل جلا دهید.

کاربرد روغن جلا دهنده فضای داخلی

  • محصول آماده استفاده است و نیازی به رقیق شدن ندارد.
  • قبل از استفاده محصول را کاملا هم بزنید تا همگن شود. سپس این روند را در طول رنگ آمیزی تکرار کنید.
  • یک لایه رنگ توسط قلمو یا غلتک اعمال نماﻳﻴد و روغن اضافی را پاک کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.
  • در جهت راه (راپود) چوب زده شود تا ظاهری یکدست داشته باشید.

جلادهنده چوب مخصوص فضای بیرونی

جلادهنده چوب مخصوص فضای بیرونی

جلا دهنده‌های روغنی که افراد زیادی از آن برای پرداخت چوب استفاده می‌کنند، به‌صورت گسترده در دسترس افراد قرار دارد. معمولاً از روغن بزرک یا کتان به‌عنوان آستر اولیه برای جلادهنده‌ چوب فضای خارجی استفاده می‌کنند تا سطح چوب را صاف و یکدست کند. لازم به ذکر است که خشک شدن روغن بزرک به زمان زیادی نیاز دارد.

براق کننده‌های روغنی با ایجاد پوششی نازک روی کار، جلوه‌ای براق ایجاد می‌کنند. در صورت لزوم می‌توانید با توجه به نوع جلا‌ دهنده روغنی می‌توانید از بنزین یا تینر برای رقیق کردن آن استفاده کنید.

نحوه استفاده از جلادهنده فضای خارجی

ابتدا هرگونه کثیفی، روغن و گرد و غبار چوب را از روی سطح پاک کنید.

استفاده برای سطوح چوبی جدید

– سطح را با سمباده شماره ۸۰ الی ۱۲۰ سنباده بزنید.

– گرد و غبار ایجاد شده را کاملا تمیز کنید.

استفاده برای سطوح چوبی بدون پوشش قدیمی

سطحی که در مجاورت عوامل طبیعی (باد، باران، نور خورشید) بوده را با کاغذ سنباده ۸۰ الی ۱۲۰ سنباده بزنید یا سطح چو ب را با استفاده از (HEMEL Deck Restore) بازیابی و ترمیم کنید.

استفاده برای سطوح چوبی پوشش داده شده

– محصول را مستقیما روی سطوح از قبل پوشش داده شده اعمال نکنید.

– رنگ یا لاک قدیمی را با دستگاه سنباده کاملا از روی سطح پاک کنید.

– گرد و غبار ایجاد شده را کاملا تمیز کنید.

کاربرد جلادهنده مخصوص فضای بیرونی

  • محصول آماده استفاده است و نیازی به رقیق شدن ندارد.
  • قبل از استفاده محصول را کاملا هم بزنید تا همگن شود. سپس این روند را در طول رنگ آمیزی تکرار کنید.
  • یک لایه رنگ توسط قلمو یا غلتک اعمال نمایید و روغن اضافی را پاک کنید تا بهترین نتیجه حاصل شود.
  • در جهت راه (راپود) چوب زده شود تا ظاهری یکدست داشته باشید.

وارنیش‌ چوب

وارنیش‌های چوب انواع مختلفی دارند و با روغن‌های مختلف ترکیب می‌شوند. همه‌ی وارنیش‌ها در برابر رطوبت مقاوم هستند و این یک مزیت مهم در رابطه با پوشش روی چوب به حساب می‌آید.

روغن جلا

روغن جلا، یک آلکید پلی استری است که در ترکیب با اسید‌های چرب و مواد دیگر به این شکل درآمده است. این روغن سال‌هاست که در صنایع چوب استفاده می‌شود، به این دلیل که قیمت ارزانی دارند و به راحتی قابل استفاده هستند.

نحوه استفاده از روغن جلا چوب

جلا دهنده چوب

برای حلال روغن جلا می‌توان از تینر روغنی و بنزین استفاده کرد. عموما شرکت‌های تولید کننده رنگ، نسبت صحیح ترکیب کردن روغن جلا و حلال را روی ظرف رنگ می‌نویسند تا به سرعت بتوانید چوب را رنگ‌آمیزی کنید.

پیش از رنگ‌آمیزی سطح چوب، روغن جلا را به خوبی با تینر مخلوط کنید تا ترکیب همگنی به وجود بیاید. قبل از اقدام به رنگ زدن هم بد نیست سطح چوب را بررسی کنید تا در صورت وجود حفره یا ترک، آن را با استفاده از بتونه چوب پُر کنید و روی آن سنباده بکشید تا سطح یک دست و برای رنگ‌آمیزی آماده شود.

پس از طی این مراحل و ترکیب رنگ، با قلم موی مناسب روی سطح چوب مورد نظر را رنگ کنید. دمای مناسب برای شروع فرآیند، دمایی بین 5 تا 30 درجه سانتی گراد است. زمان خشک شدن سطح روغن جلا چوب حدودا 4 ساعت است و بعد از سپری شدن 16 ساعت به صورت کامل خشک می‌شود. اگر چوب نیاز به رنگ‌آمیزی مجدد داشته باشد، بهتر است این کار را بعد از 24 ساعت انجام دهید تا روغن جلا به خوبی روی چوب بنشیند. با استفاده از روغن جلا می‌توان ظاهر وسایل قدیمی را با هزینه‌ای اندک تازه کرد.

شلاک

شلاک در واقع از حشره‌ای در هند و آسیا بدست می‌آید. این ماده شبیه به رزین می‌باشد که در حلال دناتوره حل می‌شود و بر روی سطح چوب اعمال می‌گردد. یکی از مزایای شلاک این است که ترمیم آن بسیار ساده و کم خرج است و خیلی سریع پس از اعمال شدن خشک می‌شود؛ به همین دلیل نگران نشستن گرد و غبار روی آن نباشید. اما از معایب شلاک می‌توان به این مورد اشاره کرد که خیلی راحت لک می‌شود و مقاومت آن کم است.

نحوه استفاده از شلاک

جلادهنده چوب

شلاک به عنوان ماده‌ای برای پرداخت چوب مزایایی بسیاری دارد، این مایع خیلی سریع خشک می‌شود و با رنگ قابلیت استفاده را دارد. البته این ماده معایبی هم دارد به عنوان مثال، خیلی راحت دچار خط و خراش می‌شود و از این رو نمی‌توان از شلاک برای چوب‌هایی که با آب و رطوبت زیاد در تماس هستند استفاده کرد.

جلای پلی اورتان

روکش چوب پلی اورتان برای کابینت آشپزخانه، کمد، درب چوبی، پنجره و تقریباً انواع مبلمان و حتی کفپوش به دلیل خاصیت ضد آب بودن آن انتخابی ایده آل است. جلای پلی اورتان با دوام است و طول عمر محصولات چوبی را بیشتر می‌کند. که در انواع مختلف فروخته می شود، شما می توانید از مواد نهایی چوب پلی اورتان برای افزودن براقیت، درخشش و حتی زیبایی ظاهری آن به چوب استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *