مقالات آموزشی

شگفت انگیزترین خانه های چوبی جهان

خانه چوبی

در این مقاله قصد داریم شگفت انگیزترین ساختمان های چوبی جهان را به شما معرفی کنیم، همان‌طور که می‌دانید معمولا با چوب خانه‌های درختی و یا خانه‌هایی که اندازه کوچک‌تری دارند را می‌سازند، اما سازه‌های چوبی که در ادامه به شما معرفی می‌کنیم در مقیاس‌های بزرگ توسط مهندسین خبره ساخته شده است و توجه همه را به خود جلب کردند. همین‌طور درباره راهکارهایی که برای نگهداری از چوب آنها (مثل استفاده از رنگ چوب و … ) انجام می‌شود را بر می‌شماریم.

فوگو آیلند | Fogo Island

فوگو-آیلند

مسافرخانه جزیره فوگو که در جزیره دورافتاده فوگو در نیوفاندلند قرار دارد، توسط شرکت معماری ساندرز به عنوان بخشی از تلاش برای تبدیل این جامعه ماهیگیری سابق به یک مقصد معماری غیرمنتظره طراحی شده است. این هتل چوبی از طرح‌های ساده کلبه‌های محلی و املاک کنار دریا الهام گرفته شده است.

آتش‌کده کودکان | Fireplace for Children

فوگو-ایسلند

شرکت Haugen/Zohar Arkitekter مستقر در اسلو این سازه چوبی را با مواد باقی مانده از یک محل ساخت و ساز در نزدیکی شهر تروندهایم نروژ ساخته است. این پروژه که به عنوان محل تجمع صمیمی برای داستان سرایی کنار آتش در نظر گرفته شده بود، در جواب به ایجاد محیط‌های سرگرم کننده برای کودکان محلی بود، طراحی شد.

نکته حائز اهمیت در این ساختمان‌ها در این است همواره نیاز به مراقبت دارند تا سالیان سال بتوان از آن‌ها استفاده کرد. باید برای نگهداری از آن‌ها با محصولاتی مثل روغن چوب به صورت دوره‌ای و در بازه‌های زمانی مشخص چوب آن‌ها را روغن‌کاری کرد.

خانه تیمبر | Timber House

خانه-تیمبر

این خانه خصوصی در نیومارکت در اوبرفالز آلمان که از دو سازه انبار مانند که در وسط به هم وصل شده اند، توسط Kühnlein Architektur طراحی شده است. کل نمای بیرونی با نوارهای کاج اروپایی پوشیده شده است (که به رنگ خاکستری نقره‌ای تبدیل می‌شود)، پنجره‌های خانه را از بیرون پنهان می‌کند و در عین حال نور روز را به داخل هدایت می‌کند.

روغن چوب ، یکی از عوامل تاثیرگذار بر افزایش عمر لوازم چوبی است. به صورتی که اگر از انواع روغن و رنگ چوب برای محصولات چوبی استفاده نشود، با گذشت زمان به مرور فرسوده و در نهایت غیر قابل استفاده می‌شوند و فرقی نمی‌کند که جنس چوب از چه نوعی باشد و تا چه میزان مرغوب باشد.

خانه ولگا | Volga House

ولگا-هاوس

این خانه روستایی جعبه‌ای شکل در کرانه‌های رودخانه ولگا در تورسکایا، روسیه، با صفحات چوبی پوشیده شده است که به هفت شکل متمایز زاویه‌دار هستند. معمار روسی پیتر کوستلوف این بنا را ساخته است.

انبار بی | Barn B

بارن بی

این سوله در مقیاس بزرگ در گوشن، کنتاکی، توسط کارگاه معماری De Leon & Primer مستقر در لوئیزویل طراحی شده است. این سازه که از بامبوهای محلی تولید ساخته شده است، برای نگهداری محصولات فصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد و ساختار مطبوع آن اجازه تهویه طبیعی را می‌دهد که برای خشک کردن یونجه امری ضروری است.

کلیسا نارویک | Knarvik Community Church

ساختمان چوبی

این کلیسای زاویه‌دار خارق‌العاده توسط معماران Reiulf Ramstad در بیابان نروژ با چوب کاج خال‌دار که از مرکز شاخه یا تنه درخت به دست می‌آید ساخته شده است و به خاطر دوام بالایی که دارد معروف است.

خانه کِی | House K

خانه چوبی

شرکت Tham & Videgård Arkitekter پانل‌های تخته سه‌لا رنگ مشکی را با عرض‌های مختلف انتخاب کرد تا کل این خانه را با چهارچوب کاج در استکهلم، سوئد را بسازد.

برای آشنایی با انواع رنگ چوب روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *