مقالات آموزشی

باید ها و نباید های استفاده از پارکت چوبی

پارکت چوبی

روش‌های مراقبت از پارکت چوبی

سالیان سال است که که پارکت چوبی در خانه‌ها استفاده می‌شود، به دلیل این که پارکت چوبی پس از سال‌ها استفاده با وجود شرایط مناسب، علاوه بر حفظ زیبایی ظاهری‌اش، سالم باقی مانده و توانسته دوام خوبی از خود نشان دهد. اما باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورتی که در شرایط نامناسبی نصب و نگهداری شود، به سرعت مقاومت خود را از دست می‌دهد. در این مقاله قصد داریم به شما روش‌های مراقبت از پارکت چوبی را به شما شرح دهیم.

جلا دهنده پارکت چوبی

ممنوعیت تمیز کردن پارکت با آب

همانطور که می‌دانید آب و چوب با یکدیگر سازگار نیستند. پارکت‌های چوب طبیعی یک محصول کاملا ارگانیک می‌باشند و ساختار سلولی آن‌ها بلافاصله هنگام ترکیب با آب واکنش نشان می‌دهد و باعث تورم و ترک در سطح چوب می‌شود. یکی از معایب پارکت این است که ضخامت سطح کف پارکت زیاد نیست و با مقدار کمی از مایعات سریعا ترک می‌خورد، به همین خاطر اکثر کارشناسان بر این باورند که برای پارکت و کفپوش، از هیچ گونه آبی به صورت مستقیم برای تمیز کردن آن استفاده نکنید. اما می‌توانید گرد و غبار روی پارکت چوبی خود را با جارو برقی تمیز نمایید و همچنین به صورت هفتگی، درزهای موجود اطراف پارکت را با دقت تمیز کنید.

نگهداری پارکت چوبی با مایع مخصوص 

اگر شما قصد تمیز کردن پارکت خود با محلول مایع تمیز کننده دارید، حتما از تمیزکننده‌ای استفاده کنید که فقط مختص برای کفپوش و پارکت ساخته شده است و در نهایت رطوبت آن را تا حد ممکن بگیرید. البته به این نکته توجه داشته باشید که بخار آب هم از ترکیبات آب است و بخار برای تمیز کردن پارکت نیز می‌تواند مضر باشد.

پاک کردن سریع مایعات از روی پارکت

تمیز-کردن-پارکت-چوبی

نکته‌ای که باید خیلی به آن توجه داشته باشید، این است که، هنگامی که مایعات (هر چقدر کم) روی پارکت می‌ریزد، باید سریعا پارکت چوبی را توسط دستمال‌های آبگیر پاک کنید. به این دلیل که اگر مایع از روی سطح پارکت پاک نشود، احتمال دارد رطوبت از طریق درزهای بین تخته‌ها نفوذ کند و بافت تخته‌های چوبی را از بین ببرد.

گرد و غبار و سنگ ریزه

دشمن اصلی پارکت چوبی گرد و غبار و سنگ ریزه می‌باشد، به این دلیل که همانند یک سمباده‌ی زبر موجب خراشیدگی سطح پارکت شده و همین خراش‌ها راهی برای نفوذ نم و رطوبت به بافت چوب می‌شود. برای مقابله با این مشکل، می‌توانید از پادری‌های مناسب در داخل راهروی ورودی، استفاده کنید که از ورود و پخش این شن ریزه‌ها به داخل خانه جلوگیری کند.

پارکت را به اندازه کافی تمیز نگه دارید

روش های نگهداری از پارکت چوبی

یکی از راه‌ حل‌های موثر برای افزایش طول عمر کفپوش‌های چوبی این است که کفش‌های کثیف به روی پارکت قرار ندهید و آن را بیرون از خانه دربیاورید. همچنین رد کفش‌ها یا پنجه‌های حیوانات خانگی بر روی سطح پارکت با گذشت زمان تثبیت می‌شوند و اگر هم تمیز شوند، لکه‌هایی از خود به جا می‌گذارند. برای رفع این مسئله شما می‌توانید از جلا دهنده مخصوص پارکت چوبی متناسب با نوع رنگ چوب پارکت خود به صورت دوره‌ای استفاده کنید و سطح پارکت را با مواد مخصوص جلا دهید و براق کنید. این روش یک راهکار بسیار عالی برای احیاء چوب و رنگ پارکت می‌باشد، به شرطی که به صورت مکرر و در فواصل زمانی معین از آن استفاده شود.

در بخش‌های خاصی از فرش استفاده کنید

این عقیده کاملا درست است که با پهن کردن فرش یا موکت جلوه‌ی اصلی پارکت چوبی از بین می‌رود و استفاده هر نوع تشکی روی پارکت جلوه اصلی پارکت را نقض می‌کند. اما در عین حال، هر خانه دارای فضاهای خاصی می‌باشد که رفت و آمد در این بخش‌ها بسیار بیشتر از سایر نقاط دیگر است و این مناطق باید توسط فرش‌ها محافظت شوند.

جابجایی وسایل روی پارکت ممنوع !

یکی از مهمترین عواملی که به پارکت چوبی آسیب زیادی وارد می‌کند جابجایی، کشیدن مبلمان، تخت‌خواب و اثاثیه سنگین روی آن می‌باشد، که باعث خط افتادگی روی پارکت خواهد شد. شما می‌توانید به راحتی با چسباندن تکه‌های نمد یا موکت‌های نرم زیر پایه‌های لوازم سنگین منزل، از پیش آمدن این مشکل جلوگیری کنید.

جلوگیری از تابش مستقیم نور خورشید به پارکت

پارکت چوبی

رنگ چوب، به طور طبیعی در مقابل تابش مستقیم نور آفتاب و نور معمولی، به دلیل اکسیداسیون، پس از مدتی تیره می‌شود. برای جلوگیری از این اتفاق، باید از پرده‌های مناسب برای کنترل تابش نور مستقیم آفتاب و جا به جا کردن قالیچه‌ها برای جلوگیری از تغییر رنگ پارکت استفاده نمایید.

یکی دیگر از راهکارهای اصلی که می‌تواند به دوام عمر پارکت چوبی و محصولاتی که از چوب ساخته شده‌اند کمک کند، استفاده از روغن چوب است که برای افزایش طول عمر پارکت مثمر ثمر می‌باشد، اما باید توجه داشته باشید که باید به صورت کنترل شده و طبق دستورالعمل محصول از آن استفاده نمایید. برای اطلاع از مشخصات و انواع روغن چوب روی لینک کلیک کنید.

قیمت پارکت چوبی مسئله‌ای نیست که بتوان ساده از آن گذشت، به همین دلیل باید سعی کنیم جلوه زیبایی که این کفپوش‌ها در ابتدای نصب دارند را سالیان سال با انجام راهکارهایی که به آن اشاره کردیم، حفظ کنیم. امیدواریم که توانسته باشیم بهترین راه‌کارها را جهت جلوگیری از خراب شدن پارکت و سالم نگاه داشتن آن‌ها را به شما ارائه داده باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *